გაკვეთილის
გეგმა (ხელოვნება, ისტ)
გაკვეთილის თემა
|
იაკობ ნიკოლაძე
|
სწავლების
|
I-საფეხური
V –კლასი
|
მასწავლებელი
|
ხელოვნება–ირინა სოსელია
ისტ–მანანა ლოგუა
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
9
|
გაკვეთილის სასწავლო მიზნები საგნების მიხედვით
|
მოსწავლეს გავაცნოთ დიდი ქართველი
მოქანდაკის იაკობ ნიკოლაძის შემოქმედება, გამოვუმუშავოთ ხელოვნების ნაწარმოებში
ისტორიული პირების ამოცნობის უნარი; ასევე, იმ ისტორიული მოვლენის ამოცნობის
უნარი, რომელმაც შთააგონა შემოქმედს კონკრეტული ნაწარმოები. მოსწავლეს
გამოვუმუშავოთ ხელოვნების ნიმუშებზე და კონკრეტულ ქართველ შემოქმედზე ინფორმაციის
მოძიების და კლასის წინაშე წარდგენის უნარ–ჩვევა.
მუშაობა საოფისე პროგრამაში -(Word. , Power Point) .
ისტ––––ინტერნეტის საძიებო სისტემის „ Google ” გამოყენება, ინფორმაციის მოძიება, გადმოწერა და ამ ინფორმაციის შენახვა.
|
ესგ–ით მისაღწევი შედეგები/ინდიკატორები საგნების მიხედვით
|
ს.გ.V.5. ქმნის/ აფორმებს სასკოლო სტენდს
ს.გ. V.11. ამოიცნობს ისტორიულ ან ლიტერატურულ პერსონაჟებსა
და ისტორიულ მოვლენებს ხელოვნების ნიმუშებში
ს.გ. V.12 მოიძიებს ინფორმაციას რამდენიმე ცნობილი ქართველი
მხატვრის , მოქანდაკის შესახებ და წარმოადგენს კლასის წინაშე
ს.გ. V.13.აგროვებს და აცნობს თანაკლასელებს ინფორმაციას
ცნობილი ხელოვანის შემოქმედებაზე და მსჯელობს
მის მნიშვნელობაზე
|
აქტივობა და დროის ორგანიზება
|
1. მასწავლებლის საუბარი –5წთ.
2. კითხვა პასუხი და ინფორმაციის მიწოდება_ 10 წთ
3.კონკრეტული ნიმუშის აღწერა–10წთ
4.მოსწავლის პრეზენტაცია-10წთ
5. სტენდის შექმნა -10 წთ
|
კლასის ორგანიზების ფორმა
|
ინდივიდუალური, წყვილებში
|
სასწავლო მასალა და რესურსები
|
სახელმძვანელო, სამუშაო რვეული,
ფორმატი სტენდისთვის მარკერები,კომპიუტერები, კომპიუტერული პროგრამა ( MS
Word, Power Point) .
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
ხელოვნების ნაწარმოებში ისტორიული პირის ამოცნობა, კონკრეტულ
შემოქმედზე და მის ნამუშევრებზე ინფორმაციის შეგროვება და დამუშავება
|
ანგარიში - ,, იაკობ ნიკოლაძე“
ანგარიში ინტეგრირებული გაკვეთილის ჩატარების შესახებ
გაკვეთილის ჩატარების დღე:
სკოლა ჩხორიის
საჯარო სკოლა
კლასი V
მასწავლებელი ირინა
სოსელია საგანი სახვითი
ხელოვნება
|
|
ძირითადი თემა/საკითხი
|
იაკობ ნოკოლაძე მსოფლიო
დონის მოქანდაკე
|
მისაღწევი შედეგები თავდაპირველი გეგმის მიხედვით
|
ს.გ.V.5 ს.გ.V.11 ს.გ.V.12. ს.გ.V13.
|
საკვანძო მეთოდები/სტრატეგიები
|
მუშაობა ინდივიდუალურად,
ინტეგრირება ქარტულთან, ისტ–თან
|
ძირითადი სასწავლო რესურსები
|
ფ ფორმატის ქაღალდი სტენდისთვის, წებო, მაკრატელი,სახელმძვანელო,
სამუშაო რვეული, ფორმატი სტენდისთვის მარკერები,კომპიუტერი, კომპიუტერული პროგრამა ( MS Word, Power Point) .
|
გაკვეთილის შედეგები
|
|
რამდენად მიაღწიეს მოსწავლეებმა გეგმით
განსაზღვრულ შედეგებს
|
მოსწავლეებმა მოიძიეს საინტერესო მასალები ცნობილი მოქანდაკის
ბიოგრაფიაზე და შემოქმედებაზე, მასწავლებლის
დახმარებით შექმნეს სტენდი
|
უფრო მეტად რომელი შედეგების მიღწევით ხართ
კმაყოფილი
|
მოსწავლეებმა გამოავლინეს ხელოვნების
ნიმუშებზე დაკვირვების, მსჯელობის, ინფორმაციის მოძიების, კლასისის წინასე
წარდგენის, პრეზენტაციის უნარი
|
რა გავლენა იქონია გაკვეთილზე გამოყენებულმა
სტრატეგიებმა მოსწავლეთა ჩართულობასა და აქტიურ სწავლაზე
|
მოსწავლეებისთვის
სახალისო იყო, სტენდის გაფორმება , პრეზენტაცია სლაიდების ჩვენებით
|
რა გავლენა იქონია გაკვეთილზე გამოყენებულმა
სტრატეგიებმა მოსწავლეთა პროდუქტიულ ინტერაქციაზე
|
მოსწავლეები ინტერესით
ეკიდებოდნენ ერთმანეთის ნამუშევრების როგორც წარმოდგენას, ასევე შეფასებას
|
რაზე მეტყველებს მოსწავლეთა ნამუშევრები
|
მოსწავლეები დიდი
ენთუზიაზმითა და პასუხისმგებლობით მოეკიდნენ საქმეს, მაქსიმალურად ხარისხიანად
შეასრულეს იგი და წარმოადგინეს კლასის წინაშე.
|
რა აითვისეს მოსწავლეებმა
|
გა. ხელოვნების ნაწარმოებში ისტორიული პირების
ამოცნობის უნარი; ასევე, იმ ისტორიული მოვლენის ამოცნობის უნარი, რომელმაც
შთააგონა შემოქმედს კონკრეტული ნაწარმოები. ხელოვნების ნიმუშებზე და კონკრეტულ
ქართველ შემოქმედზე ინფორმაციის მოძიების და კლასის წინაშე წარდგენის უნარ–ჩვევა.
|
უფრო მეტად რომელი უნარების განვითარება ან
გავარჯიშება იკვეთება
|
ცოდნის გამოყენების,
შემოქმედებითი აზროვნების, სამუშაოს
დროში განაწილების, წარმოსახვითი აზროვნების
|
თქვენ რა გამოგივიდათ ყველაზე უკეთ
|
მოსწავლეებისათვის სწორი
ინსტრუქციების მიცემა
|
რა სტრატეგიით დააინტერესეთ და ჩართეთ
მოსწავლეები
|
სტენდის გაფორმებით,
სტენდზე წარმოდგენილი ნამუშევრების პრეზენტაციით
|
როგორ შეიცვალა გაკვეთილის სამოქმედო გეგმა
მსვლელობის პროცესში და რატომ
|
არ შეცვლილა
|
ამავე გაკვეთილის ხელახლა ჩატარების შემთხვევაში
რას შეცვლიდით
|
მეტ დროს დავუთმობდი
თვითშეფასებას
|
როგორ გააუმჯობესებდით საკლასო გარემოს, სასწავლო
აქტივობებს, სტრატეგიებს/მეთოდებს, ინსტრუქციებს, მოსწავლეთა დაჯგუფებას,
სასწავლო რესურსებს, მოსწავლეთა შეფასებას და სხვა
|
მეტ დროს დავუთმობდი
თვითშეფასებას და შეფასებას
|
ირინა სოსელია
5 თებერვალი 2013 წ.
Комментариев нет:
Отправить комментарий